•   BBA
  •   BA(J&MC)
  •   MBA
  •   MCA

BBA Department

Tecnia Student Achievement in College

List of Winners – Business Plan 2017
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 08.03.2017 Business Plan Rachit Arora 3rd


List of Winners – Endeavour 2017
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 21.02.2017 Synthesis Ranchit arora 1st
2 21.02.2017 Rangoli Kriti, Anushree, Ritu 1st


List of Winners – Technovision 2016
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 21.10.16 Gamer’s Lounge(NFS) Tushar Khandelwal 2nd


List of Winners – Varchasva 2016
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 04-11-2016 Fashion parade Zenith Bansal 1st


List of Winners – Endeavour 2016
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 18.3.16 Case Presentations Mahima 1st
2 18.3.16 Case Presentations Anuj, Rashika 3rd
3 18.3.16 Synthesis Khushi, Rachit 2nd
4 18.3.16 Business Plan Shubham, Dishant 1st
5 18.3.16 Business Plan Tarun, Shashank 2nd
6 18.3.16 Rangoli R. Disha, Radhika Prakash, Priyanka Arora 1st
7 18.3.16 Rangoli Rinki, Riddhi, Tanvi 2nd
8 18.3.16 LAN Gaming (NFS) Sahil Malik 1st
9 18.3.16 LAN Gaming (Counter Strike) Deepak 2nd


List of Winners – Saras 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 22.4.15 Solo Dance Palak Goel 2nd
2 22.4.15 Singing Shreyas Tiwari 1st
3 22.4.15 Singing Manu Garg 3rd
4 22.4.15 T-Shirt Paining Sonal & Kanika Garg 1st
5 22.4.15 T-Shirt Paining Rinki & Rachna 2nd
6 22.4.15 T-Shirt Paining Yogita & Shefali 3rd
7 22.4.15 Face Painting Sonal and Ashish 3rd
8 22.4.15 Ms And Mr Saras Juhi Tiwari Ms Saras
9 22.4.15 Solo Dance Juhi Tiwari 1st


List of Winners – Endeavour 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 31.3.15 Synthesis Yattin Khanna 2nd
2 31.3.15 Rangoli Savita, Pooja and Aastha 2nd
3 31.3.15 Product Logo Design Manu Nagpal 2nd


List of Winners – Varchasva 2014
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 30-31.10.14 T-Shirt Painting Anjali & Smriti 1st
2 30-31.10.14 T-Shirt Painting Rachna & Yogita 3rd
3 30-31.10.14 Rangoli Ishika & Ankita 1st
4 30-31.10.14 Collage Making Shefali & Rachna 3rd


List of Winners – Technovision 2014
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 26.9.14 Technical Paper Presentation Sagar Bhardwaj Kshitij Samuel 1st
2 26.9.14 Lan Gaming Sahil Malik 1st
3 26.9.14 Google’s Dance Piyush 1st
4 26.9.14 Google’s Dance Shubham Sharma 2nd
5 26.9.14 E- Poster Making Smriti Jain 1st
6 26.9.14 Collage Making Shefali, Yogita, Rinki 1st
7 26.9.14 Collage Making Aditi, Suman, Tanvi 2nd


List of Winners – Endeavour 2014
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 29.3.14 Role Play  R. Vignesh  Shreyash Tiwari 1st
2 29.3.14 Case Presentation Surbhi Narula 1st
3 29.3.14 Just A Minute R.Vignesh 2nd
4 29.3.14 Lan Gaming Utkarsh 2nd
5 29.3.14 Quiz Saurabh Sethi 1st
6 29.3.14 Quiz Anirudh Mehra 2nd
7 29.3.14 Sales Gorilla-Management Games R.Vignesh, Shreyesh Tiwari 1st


List of Winners – VARCHASVA 2013
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 25-10-2013 Poster making Palak 3rd
2 25-10-2013 Poster making Sonal 3rd


List of Winners – Technovision 2013
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 28-09-13 AD MAD Ms. Manisha Khurana 3rd
2 28-09-13 AD MAD Ms. Preeti Jain 3rd
3 28-09-13 AD MAD Mr. Tarun Khandelwal 3rd
4 28-09-13 Collage making Ms. Tanvi Arora 1st
5 28-09-13 Collage making Ms. Suman Aggarwal 1st
6 28-09-13 Google Dance Mr. Roshan Kumar 2nd


List of Winners – Endeavour 2013
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 9.3.13 Business Quiz Devesh Sharma and Tarun Khandelwal 2nd
2 9.3.13 Debate Tushar Mallarh and Piyush Tayal 1st
3 9.3.13 Business Pla Himani Sethi & Akshay Dhawan 1st
4 9.3.13 Business Plan Snigdha Sharma & Neha Aggarwal 2nd
5 9.3.13 Case Presentation Sakshi Goel and Priyank Makker 1st
6 9.3.13 Case Presentation Neha Agarwal and Snigdha Sharma 2nd
7 9.3.13 Rangoli Renu, Meghaand Arpit Jain 2nd
8 9.3.13 Synthesis Neha Agarwal 2nd
9 9.3.13 On the Spot Painting Tushar Khandenwal and Sakshi Bhatnagar 2nd


List of Winners – Saras 2013
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 15.2.13 Solo Indian Singing Shreyash Tiwari 1st


List of Winners – Varchasva 2012
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 13.10.12 Solo Singing Shreyas 2nd
2 13.10.12 Solo Dance Gopesh 3rd


List of Winners – Extempore Competition
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 29.9.12 Extempore Competition Akshay 2nd


ACADEMIC SESSION 2013-14
List of Winners – National Conference On Indian Managers And Business Success 2013
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 19 10. 13 Paper presentation Kritika Mittal Best Paper Presented


Tecnia Student Achievement Other Colleges & University


ACADEMIC SESSION 2016-17
Congratulations to Participants
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 13.2.17 Property Propaganda (Emanation, Khalsa College, DU) Gunesh Luther 2nd
2 13.2.17 Property Propaganda (Emanation, Khalsa College, DU) Rachit Arora 2nd
3 2017 “FLIPRENEUR” in Ideation Summit 17.(SRCC  DU) Rachit Arora 1st


ACADEMIC SESSION 2015-16
Congratulations to Participants
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 8.11.15 Vice Chairperson in the Executive Board of European Council at Indus Public School Model United Nations’15 Kritika Mittal Appreciation


ACADEMIC SESSION 2014-15
Congratulations to participants of Rappoeteur at Indus Public School Model United Nations
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 1-2.12.14 Rapporteur in the Executive Board of G8 at Indus Public School Model United Nations Kritika Mittal Appreciation


ACADEMIC SESSION 2014-15
Congratulations to participants of Event organized by United Nations World Health Organization
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 12.10.14 The Delegate of United Kingdom in the United Nations World Health Organization Kritika Mittal Participated


ACADEMIC SESSION 2013-14
Congratulations to participants of Event organized by United Nations
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 29-30.3.14 Japan (UNHRC) as Double Delegate in Bit-Model United Nations Kritika Mittal Participation


ACADEMIC SESSION 2012-13
Congratulations to winners of Quiz Guru at The Institute of Technology & Sciences (ITS)
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 29.1.13 Quiz Guru 2013 by The Institute of Technology & Sciences (ITS) Kritika Baweja 1st
2 29.1.13 Quiz Guru 2013 by The Institute of Technology & Sciences (ITS) Swati Bhatnagar 2nd
3 29.1.13 Quiz Guru 2013 by The Institute of Technology & Sciences (ITS) Shikha Singhal 3rd
4 29.1.13 Quiz Guru 2013 by The Institute of Technology & Sciences (ITS) Akshay Dhawan 4th


BJMC Department

Tecnia Student Achievement in College

List of Winners – Endeavour 2017
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 21.02.2017 Ad-Mad Show Bhavik, Harsh, Inderpreet 1st
2 21.02.2017 Ad-Mad Show Neelakshi, Hemant, Saurabh, Ujjwal 2nd
3 21.02.2017 Board Room Battle Neelakshi, Priyanka 3rd
4 21.02.2017 Just a Minute Neelakshi chawla 3rd
5 21.02.2017 Role play Neelakshi, Priyanka 1st


List of Winners – Varchasva 2016
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 04-11-2016 Shutter bug Monu kumar 3rd
2 04-11-2016 Ad mania Bhavik Sachdeva, Inderpreet Singh 1st
3 04-11-2016 Write O write Dhruv, Neelakshi Neelakshi 3rd
4 04-11-2016 Color fight Rohit Sharma, Dhwani 1st
5 04-11-2016 Solo singing Adnan Ahmad 2nd
6 04-11-2016 Fashion parade Pushkala Rajgopalan 1st
Nishita Chauhan
Sukriti
Divya
Kanika
Anu
Fauzia
Tushar Arora
Adhik Mehta
Rohit Sharma
Karan vij
Ishpreet
Raghav Panth
Akshay
7 04-11-2016 Mr. & Ms. Varchasva Sana shrivastav Ms. Varchasva
8 04-11-2016 Street play Kriti bhalla 2nd
Prakshi sharma
Aditya goswami
Hardh gupta
Prajjwal malhotra
Shaifali rawat
Namrata chaodhray
Sana shrivastav
Chaitraya kamboj
      Saksham chaudhray  
Tejas sardana
Ankita garg
Rishi lunia
Praphul singh
Palak gupta
Vedant kumar


List of Winners – Rubaru 2016
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 2.4.16 Photography Exhibition, Rubaru Rishabh Kapoor 2nd
2 2.4.16 Photography Exhibition, Rubaru ParthVerma 3rd


List of Winners – Endeavour2016
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 18.3.16 Case Presentations, Endeavour 2016 Bhavik Sachdeva 1st
2 18.3.16 Ad Mad Show, Endeavour 2016 Saket, Bhavik, Dolly 1st
3 18.3.16 Just A Minute, Endeavour 2016 Ayushman Singhal 1st
4 18.3.16 Rangoli, Endeavour 2016 Rishbhi, Tamanna, Shrishti Gulati 2nd


List of Winners – Varchasva 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 27.10.15 Mr. & Ms. Varchasva Varun Kindra Mr. Varchasva
2 27.10.15 Media Quiz Harshvardhan and MayankPuri 2nd
3 27.10.15 Graffiti Inderpreet, Priya Yadav, Paramjot 2nd
4 27.10.15 Solo Singing Adnan 1st
5 27.10.15 Solo Singing Rohil 3rd
6 27.10.15 Film Screening Bhavik,Anish 2nd
7 27.10.15 Live Reporting ShubhamSaxena 2nd


List of Winners – Rubaru 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 25.4.15 Photography Exhibition, Rubaru Simran Sharma 1st
2 25.4.15 Photography Exhibition, Rubaru Shikhar Srivastava 2nd


List of Winners – Saras 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 22.4.15 Solo Dance Anjali 2nd
2 22.4.15 Solo Dance Mahi 3rd


List of Winners – Endeavour 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 31.3.15 Ad-Mad  Radhika Kampal, SaketRateria, Mridul and Hrash 1st
2 31.3.15 Ad-Mad Aakriti, Ayushi, Anupriya and Sakshi 3rd
3 31.3.15 Just A Minute AyushmanSinghal 2nd
4 31.3.15 Lan Gaming Piyush Sharma 2nd
5 31.3.15 Debate Ayushmaan and Neha 3rd
6 31.3.15 Sales Gorilla Tanya &Rakhi, , 1st
7 31.3.15 Sales Gorilla Priyanka &Sonali, 2nd
8 31.3.15 Role Play Nakul and Radhika, 1st
9 31.3.15 Role Play Saket and Mridul 3rd
10 31.3.15 Board Room Battle Radhika & Team 1st


List of Winners – Anugoonj 2015
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 28.2 – 2.3.15 On The Spot Painting, Anugoonj 2015 Smriti Jain Second prize


List of Winners – Varchasva 2014
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 30-31.10.14 Rj Hunt Swati 1st
2 30-31.10.14 Rj Hunt Anupriya 2nd
3 30-31.10.14 Rj Hunt Neha Garg 3rd
4 30-31.10.14 News Writing Gaurav Joshi 1st
5 30-31.10.14 T-Shirt Painting Anjali &Smriti 1st
6 30-31.10.14 T-Shirt Painting Kanika&Sonal 2nd
7 30-31.10.14 T-Shirt Painting Rachna&Yogita 3rd
8 30-31.10.14 Rangoli Heena&Sukriti 3rd
9 30-31.10.14 Extempore Ayushmann 1st
10 30-31.10.14 Collage Making Palak&Rashi 2nd
11 30-31.10.14 Mr. & Ms. Varchasva 2014 Mahi Ms. Varchasva
12 30-31.10.14 Ad Mad Show Anupriya and team 2nd
13 30-31.10.14 Fashion Pared Jayant & Team 1st
14 30-31.10.14 Photography Anu Kaur 1st
15 30-31.10.14 Group Dance Jaskiran & Team 1st
16 30-31.10.14 Group Dance Charu & Team 2nd


List of Winners – Technovision 2014
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 26.9.14 Extempore Mahi 1st
2 26.9.14 Extempore Neha 2nd
3 26.9.14 Extempore Anupriya 3rd
4 26.9.14 Ad-Mad Show Harsh, Mridul, Saket, Radhika 1st
5 26.9.14 Ad-Mad Show Deepika,Archana, Ankita, Abhisek,Vikas 2nd
6 26.9.14 Ad-Mad Show Mahi, Neha 3rd
7 26.9.14 E- Poster Making Smriti Jain 1st


List of Winners – VARCHASVA 2013
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 25-10-2013 RJ Hunt Reeta 2nd
2 25-10-2013 Creative Writing (English) Sukriti Chawla 2nd
3 25-10-2013 Poster making Shruti 1st
4 25-10-2013 Poster making Anupriya 1st
5 25-10-2013 Photography Exhibition Arpit 2nd
6 25-10-2013 Photography Exhibition Saloni 3rd
7 25-10-2013 Logo Designing Parth Sethi 1st
8 25-10-2013 Logo Designing Meghna Gupta 2nd
9 25-10-2013 Logo Designing Abhimanyu 3rd
10 25-10-2013 Anchor Hunt Anupriya 3rd
11 25-10-2013 Fashion Parade Pallavi & Team 1st
12 25-10-2013 Mr. & Ms. Varchasva Nakul Mr.Varchasva
13 25-10-2013 Mr. & Ms. Varchasva Mahi  Ms.Varchasva


List of Winners – Endeavour 2014
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 29.3.14 Ad Campaign Radhika KampalSaketRateria 1st
2 29.3.14 Ad Campaign  Neha Garg  Mahi Sharma 2nd
3 29.3.14 Just A Minute  Mahi 1st


List of Winners – Endeavour 2013
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 9.3.13 Debate Hiteshi Malhotra & Priyanka Pandey 2nd
2 9.3.13 Just A Minute Ashwinder Kaur 1st
3 9.3.13 Just A Minute Ishita Bhatia 2nd
4 9.3.13 Collage Making Ashwinder Kaur and SoniMiglani 2nd
5 9.3.13 Product Logo Design PunitaChira 2nd
6 9.3.13 Synthesis Ishita Bhatia 1st
7 9.3.13 Ad Mad Abhishek 1st
8 9.3.13 Ad Mad Punita and Hiteshi 2nd


List of Winners – Varchasva 2012
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 13.10.12 Creative Writing English Priyanka Pandey 1st
2 13.10.12 Creative Writing English Hiteshi Malhotra 3rd
3 13.10.12 Photography Exhibition Gursimran Singh 1st
4 13.10.12 Photography Exhibition HeebaSiddiuqui 2nd
5 13.10.12 Photography Exhibition Kshitiz Gupta 3rd
6 13.10.12 T – Shirt Painting Eti and Saumya 2nd
7 13.10.12 Solo Dance TanviSood 1st
8 13.10.12 Poster Hiteshi Malhotra &PunitaChira 2nd
9 13.10.12 Poster Anusha and Anya Aftab 3rd
10 13.10.12 Rangoli AasthaWahi and Mansi Annand 3rd


List of Winners – National Conference on “Education For The Nation Development”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 15-Feb-2013 Paper Presentation  Priyanka Pandey 1st
2. 15-Feb-2013 Paper Presentation Hiteshi Malhotra 3rd


List of Winners – National Conference on “Democratization Of Communication”
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 23-Nov-2012 Technical Paper Presentation Hiteshi 1st
2 23-Nov-2012 Technical Paper Presentation Priyanka 1st
3 23-Nov-2012 Technical Paper Presentation ISHITA BHAITIA 2nd
4 23-Nov-2012 Technical Paper Presentation RAHUL RAMTEK 2nd
5 23-Nov-2012 Technical Paper Presentation Himanshu 3rd


List of Winners – National Conference on “Indian Managers & Business success
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 19-Oct-2013 Paper Presentation Hiteshi Malhotra 3rd
2. 19-Oct-2013 Paper Presentation  Priyanka Pandey 3rd


List of Winners – National Conference on “Indian Managers & Business success
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 23-Nov-2013 Paper Presentation Hiteshi 1st
2. 23-Nov-2013 Paper Presentation Ms Priyanka Pandey 1st
3. 23-Nov-2013 Paper Presentation Saket 3rd
4. 23-Nov-2013 Paper Presentation Ayushi Gupta 3rd
5. 23-Nov-2013 Paper Presentation Swati Choudhary 3rd


List of Winners – National Conference On “Technology for Advanced Application for Education
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 22-Mar-2014 Paper Presentation HITESHI 1st
2. 22-Mar-2014 Paper Presentation PRIYANKA PANDEY 1st
3. 22-Mar-2014 Paper Presentation SAKET 3rd
4. 22-Mar-2014 Paper Presentation AYUSHI GUPTA 3rd
5. 22-Mar-2014 Paper Presentation SHREYA SABHARWAL 3rd
6. 22-Mar-2014 Paper Presentation SWATI CHOUDHARY 3rd


List of Winners – National Conference on  “Stress To Steadiness” Paradigm Shifts in Causes, Consequences and Interventional Strategies for Effective Management
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
10-Oct-2015 Paper Presentation Aastha Mishra  2nd


List of Winners – National Conference on  “Cultural Representation and Power of Media”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 23.03.2017 Paper Presentation Surabhi Jajodia 1st
2. 23.03.2017 Paper Presentation Anmol Pachricha 2nd
 

Tecnia Student Achievement Other Colleges & University

ACADEMIC SESSION 2016-17
Congratulations to winners of Sport meet 2016 at GGSIPU,Dwarka
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 22.10.16 Body-Building (60kg to 65kg) Naveen Sharma 2nd + Silver Medal


Congratulations to winners of Photography Competition at Appejay, Dwarka
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 12.10.16 Photography Competition Monu 3rd


ACADEMIC SESSION 2015-16
Congratulations to winners of Photography Competition at RDIAS
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 15.3.16 Photography_Short_Video_Competition, Tantra-e-Naya, Rukmini Devi Institute of Advanced Studies, Delhi Shikhar Srivastava 1st


ACADEMIC SESSION 2015-16
Congratulations to winners of Street Play at Avantika
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 14.2.16 Street Play, Bhojpuri Manch, Avantika Mridang Group 3rd


ACADEMIC SESSION 2015-16
Congratulations to winners of Street Play at TDPL
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 02.2.16 Street Play, TDPL Mridang Group 1st


ACADEMIC SESSION 2014-15
Congratulations to winners of Anugoonj 2015 at GGSIPU
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 28.2 – 2.3.15 On The Spot Painting, Anugoonj 2015 Smriti Jain Second prize


ACADEMIC SESSION 2013-14
Congratulations to winners of Devrishi Narad Jayantiavum Patrakaar Samman Samaroh
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 May 14 DevrishiNaradJayantiavumPatrakaarSammanSamaroh SaketRateria Upcoming Journalist
2 May 14 DevrishiNaradJayantiavumPatrakaarSammanSamaroh Neha Garg Upcoming Journalist


ACADEMIC SESSION 2013-14
Congratulations to winners of Exploring New Horizons
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 Feb 14 Ad-Mad, Exploring New Horizons, Laxmibai College, DU SaketRateria, HarshDhawan, Mridul Arora, RadhikaRampal 1st


ACADEMIC SESSION 2013-14
Congratulations to winners of Management Fest at BhartiyaVidyaPeeth’sUsha& Lakshmi Mittal Institute of Management
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 Feb 14 Ad-Mania at Management Fest BhartiyaVidyaPeeth’sUsha& Lakshmi Mittal Institute of Managemnt Harsh Dhawan, Mridul Arora, Radhika Rampal 1st


ACADEMIC SESSION 2013-14
Congratulations to winners of Ad Mad Show at JIMS
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 Dec. 13 Ad-Mad Show at JIMS, Sec-3, Rohini SaketRateria, Harsh Dhawan, Mridul Arora & Swati Chourdhary 2nd


ACADEMIC SESSION 2012-13
Congratulations to winners of Anugoonj 2013 at GGSIPU
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 1 – 3..2.13 Debate (Hindi) Priyanka Pandey  &Hiteshi Malhotra 1st


ACADEMIC SESSION 2012-13
Congratulations to winners of T-Shirt painting and Media Quiz at Kalindi College
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 11.2.12 T-Shirt Painting, Expression,  Kalindi College, DU Dilshad 3rd
2 11.2.12 Media Quiz, , Expression,  Kalindi College, DU Pawan Poona &Yatharth Chauhan 2nd


ACADEMIC SESSION 2012-13
Congratulations to winners of AIMA Quiz
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 8.2.12 AIMA Quiz Durgesh Singh Bhadauria 1st
2 8.2.12 AIMA Quiz Pawan Poona 2nd


MBA Department

Tecnia Student Achievement in College

List of Winners – Business Plan 2017
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 08.03.2017 Business Plan Harshit Sharma, Mohd. Shahzeb Khan, Rupesh Makol 2nd


List of Winners – Endeavour 2017
S. No. Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1 21.02.2017 Business Plan Mhd. Hamdaan quereshi 1st
2 21.02.2017 Business Plan Raziya, Vikas, Vishal, Monika 2nd
3 21.02.2017 Case Presentation Garima, Dimple 1st
4 21.02.2017 Synthesis Khyati 2nd
5 21.02.2017 Synthesis Naresh Raj, Hamdaan 3rd
6 21.02.2017 Product Logo Design Jasmine, Kanika Saini 1st
7 21.02.2017 Quiz Richa Sharma, Abhishek Gupta 1st
8 21.02.2017 Debate Deepanshi, Sakshi 1st
9 21.02.2017 Debate Ayushi Khandelwal 2nd
10 21.02.2017 Just a Minute Sakshi Setia 1st
11 21.02.2017 Lan Gaming-Nfs Heman 3rd
12 21.02.2017 Role play Khyati, Srishti 2nd
13 21.02.2017 Role play Ayushi, Sakshi 3rd
14 21.02.2017 Sales Gorilla Srishti, Prabhjot 1st
15 21.02.2017 Sales Gorilla Shivani, Himanshi 3rd
16 21.02.2017 Board Room Battle Anjali, Srishti, Khyati, Deepika, Prabhjot 2nd
17 21.02.2017 Board Room Battle Aman 3rd
18 21.02.2017 Tambola Tumul tandon 2nd row
19 21.02.2017 Tambola Atul garg Early 5
20 21.02.2017 Tambola Darvesh yadav Corners
21 21.02.2017 Tambola Rashi tuteja Full house 1


List of Winners – Technovision 2016
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 21.10.16 Webscape Garima Khurana/ Dimple Uppal 1st
2. 21.10.16 Webscape Bhawna 2nd
3. 21.10.16 TechScript Shefali Devgan 2nd


List of Winners – Endeavour 2016
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 18.3.16 Case Presentations Ayushi 2nd
2. 18.3.16 Synthesis Khyati 1st
3. 18.3.16 Synthesis Yatin Khanna 3rd
4. 18.3.16 Board Room Battle Anjali, Srishti, Ujjawal, Samyak 2nd
5. 18.3.16 Board Room Battle Rahul, Kamal Alawadhi, Divya Rana, Manish Dua 3rd
6. 18.3.16 Sales Gorilla Ayushi, Deepanshi 1st
7. 18.3.16 Sales Gorilla Rashi, Prabha, Kamal, Divya 3rd
8. 18.3.16 Role Play Ayushi, Sakshi, Deepanshi 1st
9. 18.3.16 Role Play Anjali, Srishti 2nd
10. 18.3.16 Role Play Himanshi, Radhika, Aakriti, Aishwarya 3rd
11. 18.3.16 Ad Mad Show Tina, Shailav, Taranjeet, Himanshu 2nd
12. 18.3.16 Quiz Tina, Shailav 3rd
13. 18.3.16 Just A Minute Ishan 3rd
14. 18.3.16 Product Logo Design Shatakshi 1st
15. 18.3.16 Product Logo Design Himanshi Jain 2nd
16. 18.3.16 Product Logo Design Ayushi Khandelwal 3rd
17. 18.3.16 LAN Gaming (Counter Strike) Dikshit 1st
18. 18.3.16 LAN Gaming (Counter Strike) Jatin 4th


List of Winners – Saras 2015
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
 1. 22.4.15 Solo Dance, Saras Palak Goel 2nd
 2. 22.4.15 Mr.Saras & Ms Saras Priyank Dahiya Mr.Saras


List of Winners – Endeavour 2015
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 31.3.15 Synthesis, Endeavour Mayur Malhotra 1st
2. 31.3.15 Synthesis, Endeavour Divya Kawatra 2nd
3. 31.3.15 Synthesis, Endeavour Mr. Honey P. Vijay Kumar, 3rd
4. 31.3.15 Rangoli, Endeavour Prabha, Rashi, Rupinder and Ishika 1st
5. 31.3.15 Business Plan, , Endeavour Ankita Arora and Honey P. Vijay Kumar 2nd
6. 31.3.15 Case Presentations, Endeavour Bhanupriya, Ms Renu, Mr Shubham Arora and Dheeraj Sharma 1st
7. 31.3.15 Case Presentations, Endeavour Mr. Mayank Malhotra and Mr. Nitish Yadav 2nd
8. 31.3.15 Case Presentations, Endeavour Akansha Singh and Bhavna Gangwani 3rd
9. 31.3.15 Just A Minute, Endeavour Honey P Vijay Kumar 3rd
10. 31.3.15 Quiz, Endeavour Mohit Khatri  and Prabhav Gupta 2nd
11. 31.3.15 Product Logo Design, , Endeavour Vikas Rawat 1st
12. 31.3.15 Product Logo Design, , Endeavour Vineet Kaushik 3rd
13. 31.3.15 Debate, Endeavour Nitish Yadav and Honey P. Vijay Kumar 2nd
14. 31.3.15 Sales Gorilla, Rashi & Ishika Arora 3rd
15. 31.3.15 Board Room Battle Honey P.Vijay & Team 2nd


List of Winners – Varchasva 2014
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 30-31.10.14 T-Shirt Painting Kanika & Sonal 2nd
2. 30-31.10.14 Rangoli Ishika & Ankita 1st
3. 30-31.10.14 Rangoli Heena & Sukriti 3rd
4. 30-31.10.14 Collage Making Palak & Rashi 2nd
5. 30-31.10.14 Solo Dance Sangeeta Kaundal 1st


List of Winners – Technovision 2014
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 26.9.14 IT Quiz Sathi Bhanupriya 2nd


List of Winners – Technovision 2013
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 28-09-13 AD MAD Ms. Heena Chadha 2nd
2. 28-09-13 AD MAD Ms. Latika Bhanot 2nd
3. 28-09-13 AD MAD Ms. Sangeeta Kaundal 2nd
4. 28-09-13 AD MAD Ms. Aditi Sharma 2nd
5. 28-09-13 Collage making Ms. Shweta Abhot 2nd
6. 28-09-13 Collage making Ms. Priya Jain 2nd
7. 28-09-13 Tech Script (Technical Paper Presentation) Mr. Vikas Pathania 2nd
8. 28-09-13 Tech Script (Technical Paper Presentation) Mr. Abhishek Sharma 2nd


List of Winners – Endeavour 2014
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 29.3.14 Case Presentation, Rajan Dagar  Ved Prakash 2nd
2. 29.3.14 Lan Gaming S. Devraj 2nd
3. 29.3.14 Role Play Vivek Thakur; Ritika Bhumbri 2nd
4. 29.3.14 Debate  Sangeeta Kundal, 1st
5. 29.3.14 Debate Sukhmani Mann 2nd
6. 29.3.14 Synthesis Mayur Malhotra 1st
7. 29.3.14 Synthesis Vivek Thakur 2nd
8. 29.3.14 Management Games Sangeeta , Urvashi 2nd


List of Winners – Endeavour 2013
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 9.3.13 Business Quiz Ronak Banka and S. Anurag 1st
2. 9.3.13 Rangoli Ankit, Jasmine and Mallika 1st
3. 9.3.13 On the Spot Painting Malika Sharma and Jasmine Kaur 1st


List of Winners – Saras 2013
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 15.2.13 Solo Western  Singing Ashish Rawat 1st


List of Winners – Varchasva 2013
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 13.10.12 Rangoli Aastha & Prerna 2nd


List of Winners – National Conference on “Heuristic Approach of Marketing in Developing Economies”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 20-Oct-2012 Paper Presentation Roopali Rana 1st
2. 20-Oct-2012 Paper Presentation Prateek Gupta 1st
3. 20-Oct-2012 Paper Presentation Garima Chaudhary 2nd
4. 20-Oct-2012 Paper Presentation Antriksh 2nd


List of Winners – National Conference on “Education For The Nation Development”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 15-Feb-2013 Paper Presentation Rachit Mahana 2nd
2. 15-Feb-2013 Paper Presentation S Anurag 2nd


List of Winners – National Conference on “Indian Managers & Business success
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
 1. 19-Oct-2013 Paper Presentation SHEFALI VERMA 1st
2. 19-Oct-2013 Paper Presentation SARGAM MALHOTRA 1st
3. 19-Oct-2013 Paper Presentation SUKHMANI 1st
4. 19-Oct-2013 Paper Presentation HEENA CHADHA 2nd
5. 19-Oct-2013 Paper Presentation VIKAS PATHANIA 2nd
6. 19-Oct-2013 Paper Presentation RAHUL SINGHAL 2nd
7. 19-Oct-2013 Paper Presentation DIVYA 3rd


List of Winners – National Conference on “Big Data & Web Intelligence Analyst”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 27-Feb-2015 Paper Presentation Honey P. Vijay 1st
2. 27-Feb-2015 Paper Presentation Anishu Kumar 2nd
3. 27-Feb-2015 Paper Presentation Mayank 3rd


List of Winners – National Conference on  “Stress To Steadiness” Paradigm Shifts in Causes, Consequences and Interventional Strategies for Effective Management
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
 1. 10-Oct-2015 Paper Presentation Ayushi Khandelwal 1st


List of Winners – National Conference on “Cyber Security Issues & challenges”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 25-Feb-2016 Paper Presentation Divya 3rd


List of Winners – National Conference on “Leadership and Management in the Era of Emerging Markets”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
 1. 10-Oct-2014 Paper Presentation Honey P.Vijay Kumar 1st
2. 10-Oct-2014 Paper Presentation Anishu Kumar 2nd
3. 10-Oct-2014 Paper Presentation Ishika Arora 3rd


List of Winners – National Conference on “Consumer and Digital World: A Global Scenario”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 25-Oct-2016 Paper Presentation Shreya sood & vaishali 1st
2. 25-Oct-2016 Paper Presentation Ayushi khandelwal 3rd


List of Winners – National Conference to “Digital Technology to Digital Economy”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
 1. 17/02/2017 Paper Presentation Dimple Uppal , Garima Khurana 1st
2. 17/02/2017 Paper Presentation Shreya Sood ,Akhila Abraham 2nd

MCA Department

Tecnia Student Achievement in College

List of Winners – Technovision 2016
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 21.10.16 Tech Script Deepak Bhardwaj 1st
2. 21.10.16 Rapid Coderzz Rachna 1st
3. 21.10.16 Rapid Coderzz Tabassum Saifi 2nd
4. 21.10.16 Gamer’s Lounge (NFS) Deepak Bhardwaj 1st
5. 21.10.16 Google Dance Neha Sharma/ Chetna Sharma 1st
6. 21.10.16 Google Dance Geetanjali Mainali 2nd
7. 21.10.16 Mind-Jolt Vibhor 2nd
8. 21.10.16 Collage Making Archika Sehgal/ Manisha Kumari 1st


List of Winners – Endeavour 2016
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 18.3.16 LAN Gaming (Counter Strike) Endeavour 16 Divas 3rd


List of Winners – Technovision 2015
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 26.9.15 Techscript, Technovision Manushree 1st
2. 26.9.15 Guess Who I Am, Technovision Abhishek Guleria & Ishani 1st
3. 26.9.15 Rapid Codrez, Technovision Vibhor 1st


List of Winners – Technovision 2014
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 26.9.14 Google’s Dance, Technovision 2k14 Piyush 1st


List of Winners – Technovision 2012
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 29.9.12 Extempore Competition, Technovision 2012 Shalini Negi 1st


List of Winners – Tecnia Sports Meet 2015
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 02.05. 15 Chess Tournament, Tecnia Sports Meet Ankit Gupta 2nd
2. 02.05. 15 Carrom Tournament, Tecnia Sports Meet Saurav and Piyush 1st
3. 02.05. 15 Carrom Tournament, Tecnia Sports Meet Satish and Kshitiz 2nd


List of Winners – Endeavour 2015
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 31.3.15 Lan Gaming, Endeavour Piyush Sharma 2nd


List of Winners – Technovision 2014
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 26.9.14 Website Design Technovision 2k14 Maninder Kalra, Neha Thakur 2nd
2. 26.9.14 Software Programming. Technovision 2k14 Maninder Kalra, Neha Thakur 2nd
3. 26.9.14 Technical Paper Presentation, Technovision 2k14 Mayank Kumar 2nd
4. 26.9.14 Extempore, Technovision 2k14 Neha 2nd
5. 26.9.14 E- Poster Making, Technovision 2k14 Varun Dev 2nd
6. 26.9.14 It Quiz, Technovision 2k14 Maninder Kalra, Neha Thakur 3rd
7. 26.9.14 Technical Paper Presentation, Technovision 2k14 Ankit Gupta 3rd
8. 26.9.14 Google’s Dance, Technovision 2k14 Submeet Ahi 3rd
9. 26.9.14 Ad-Mad Show, Technovision 2k14 Mahi, Neha 3rd


List of Winners – VARCHASVA 2013
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 25-10-2013 Ad Mad Harsh Chauhan, Shefali Sharma, Himanshu Sharma, Vinti Sharma 2nd
2. 25-10-2013 Creative Writing (English) Varun Dev 3rd


List of Winners – Technovision 2013
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 28-09-13 AD MAD Mr. Himanshu sharma 1st
2 28-09-13 AD MAD Ms. Vinti Sachdeva 1st
3 28-09-13 AD MAD Mr. Harsh 1st
4 28-09-13 AD MAD Ms. Shefali Sharma 1st
5 28-09-13 Google Dance Ms. Pooja Sharma 1st
6 28-09-13 Tech Script (Technical Paper Presentation) Ms. Shefali Sharma 2nd


List of Winners – Technovision 2012
S. No Date of Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 29.9.12 Google Dance, Technovision 2012 Sawan Shubham 2nd
2. 29.9.12 Technical Paper Presentation, Technovision 2012 Mayank Kumar 2nd


List of Winners – National Conference on  “Stress To Steadiness” Paradigm Shifts in Causes, Consequences and Interventional Strategies for Effective Management
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 10-Oct-2015 Paper Presentation Manushree 3rd


List of Winners – National Conference On “Technology for Advanced Application for Education
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 22-Mar-2014 Paper Presentation SAWAN SHUBHAM 2nd


List of Winners – National Conference on “Information Communication & Computer Network”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 6-Apr-2013 Paper Presentation ARCHNA GOYAL 1st
2. 6-Apr-2013 Paper Presentation BHUMIKA GIRDHAR 2nd
3. 6-Apr-2013 Paper Presentation NEHA THAKUR 3rd
4. 6-Apr-2013 Paper Presentation MAHINDER KALIA 3rd


List of Winners – National Conference on “Impact & Penetration of Mass Media Campaign on Political, Social & Disaster Management”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 23-Nov-2013 Paper Presentation Sawan Shubham 2nd


List of Winners – National Conference on “Cyber Security Issues & challenges”
S. No. Date of the Event Name of The activity Student Name Position Achieved
1. 25-Feb-2016 Paper Presentation Kshitiz 1st
2. 25-Feb-2016 Paper Presentation Manushree 2nd


Follow Us All Over the Internet
We're everywhere you want us to be
.
Students Feedback Portal 
Tecnia TV
Not Applied for Accreditation by NBA 
Institute Has Been Awarded NAAC Grade "A"
Contact Us  ||  Disclaimer
url and counting visits
Powered by : web@tecnia.in